Výchovný poradca:  poradca pre žiakov, učiteľov a rodičov
Kto: Ing. Alena Ostrihoňová
Kde: PC učebňa na 2. poschodí, zborovňa
Kedy:  Štvrtok -  poobede  14:00 - 16:30 alebo po dohovore
Email: aall2@azet.sk

Úloha výchovného poradcu:

1. Oblasť výchovy: sústreďuje pozornosť na deti s poruchami správania, s trpiacimi vnútornými konfliktami a v spolupráci s triednymi učiteľmi, rodičmi koordinuje preventívne a výchovné postupy v práci s týmito žiakmi. Sprostredkováva prepojenie školy s odbornými zariadeniami, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o deti.
  2. Oblasť vzdelávania: zameriava sa na prácu s deťmi so vzdelávacími ťažkosťami a na prácu s talentovanými deťmi.
  3. Oblasť profesijnej orientácie: poskytuje metodickú pomoc pri zisťovaní, sledovaní a rozvíjaní individuálnych dispozícií detí a pri výbere vhodnej študijnej voľby na strednej škole. Zhromažďuje informácie o možnostiach ďalšieho štúdia.

Základné informácie:

• činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov
  • výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, psychológmi, pedagogicko-psychologickou poradňou.
  • v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:
    1. informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ.
    2. usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu.
    3. poinformuje o povolaniach, ktoré poznáte a ktoré nepoznáte
    4. umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciach stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí)
  • podieľa sa na realizácii prevencie sodiálno-patologických javov mládeže

(pozri stránky: www.prevenciasikanovania.sk, www.bezpecnenainternete.sk,www.hoax.cz)

informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach

Jedna z kľúčových úloh výchovného poradcu je profesijná orientácia žiakov na SŠ - začína sa v máji stretnutím so žiakmi 8. ročníkov - oboznámenie, vyplnenie vstupných údajov a výber školy.
Do konca júna sa vstupné údaje odošlú do výpočtového strediska v Liptovskom Mikuláši.

Pokračuje sa v 9. ročníku, kde od začiatku roku monitorujeme záujem žiakov na SŠ.

V mesiacoch november a február sa posielajú nové zbery záujmov žiakov o stredné školy do výpočtového strediska v Banskej Bystrici.

Rodičia spolu so žiakmi môžu pre ľahšie rozhodovanie navštíviť "Burzu stredných škôl " termín  - koniec novembra

Pre ľahšie rozhodnutie umožní naša škola zástupcom okolitých stredných škôl  prezentovať svoje odbory

- termín: november - december.

V apríli sa po potvrdení prihlášky žiakom, rodičom, lekárom a riaditeľom školy posiela na príslušnú strednú školu.

Na prihlášku sa uvádza prospech žiaka:

koncoročné - 6., 7., 8., polročné 9. a výsledky Monitoru 9 - Testovanie 9

Hlavné testovanie sa uskutoční 5. apríla 2017 (streda).  Náhradný termín testovania sa uskutoční 19. apríla 2016.

Harmonogram prijímacieho pokračovania v 2016/17

• Do 01. februára 2017  riaditelia SŠ kde sa robia talentové prijímacie skúšky zverejnia prijímacie kritériá (na budovách svojich SŠ , na internete)
  • Od 09. februára do 13. februára 2017  výchovný poradca vydá žiakom prihlášky na SŠ s talentovou skúškou
  • Do 20. februára 2017  žiak/rodič odovzdá výchovnému poradcovi prihlášku na SŠ s talentovou skúškou potvrdenú lekárom, podpísanú zákonným zástupcom a žiakom- výchovný poradca ich zasiela na SŠ
  • 25.3. - 15.4.2017  TALENTOVÉ  SKÚŠKY
  • 5. apríla  2017 Testovanie 9-2012 /tzv. Monitor/,náhrad. Testovanie 20.4.2017
  • Do 24. apríla 2017  zverejnia prijímacie kritériá riaditelia všetkých ostatných SŠ/kde sa nerobí talentová PS/ - na budovách SŠ ,na internete
  • Od 31. marca do 02. apríla 2016 – výchovný poradca vydá žiakom prihlášky na SŠ /kde sa nerobia talentové skúšky/ a na 8.roč. gymnáziá
  • Do 10. apríla 2016  žiak/rodič odovzdá výchovnému poradcovi prihlášky potvrdené lekárom , podpísané zákonným zástupcom a žiakom - výchovný poradca ich zasiela na SŠ

V priebehu mesiacov  apríl, máj  2015 vydáva výchovný poradca zákonným zástupcom  žiakov zápisný lístok /pomocou neho zákonný zástupca zapíše svoje dieťa na SŠ , na ktorú bolo prijaté (ak bolo prijaté na obe SŠ na tú, ktorú si vyberú)

• 9. mája 2015 a 11. mája 2017 sa koná 1. kolo PS-aj 8.ročné gymn. (robia ho iba niektoré SŠ)

Po tom ako zákonný zástupca obdrží  rozhodnutie o prijatí svojho dieťaťa na SŠ , musí ho na ňu zapísať pomocou zápisného lístka v termíne zápisu (bude uvedený v rozhodnutí o prijatí).

Ak tak neurobí, na miesto jeho dieťaťa bude posunutý iný žiak.

Ak nebude žiak prijatý na SŠ , lebo nebol v poradí medzi prijatými žiakmi ,ale nižšie  (pod čiarou), je vhodné podať si odvolanie (ak má záujem o prijatie na ňu), lebo môže byť neskôr prijatý  ak sa uvoľní miesto po žiakovi, ktorý bol síce prijatý , ale sa nezapísal na túto konkrétnu SŠ.

Ak nebol žiak prijatý ani na jednu SŠ a neuvoľnilo sa pre neho miesto ani po zápisoch na SŠ, podá si prihlášku do 2. kola PS (koná sa  17.6. 2017), ale už len na tie SŠ , ktorým zostali voľné odbory.

Pripraví mu ju výchovný poradca , musí byť opäť potvrdená lekárom, podpísaná zákonným zástupcom a žiakom.

Vysvetlivky:

SŠ – stredná škola
PS – prijímacie skúšky
SŠ kde sa konajú talentové PS – napr. bilingválne (jazykové gymnáziá), športové gymnáziá, Škola úžitkového výtvarníctva , ...

Podrobnejšie informácie na www.svs.edu.sk

ZOZNAM SŠ

HARMONOGRAM 2016/2017

Spolupráca s:

•  - CPPPaP, Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, Krpeľná 35, 962 12 Detva, 045 / 545 44 80, pppdt@szm.sk
  • CPPPaP ,Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, Dukelských  hrdinov 44, 960 01 Zvolen, 045/5402619
  •  - Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie pri Špeciálnej základnej škole Pionierska ul. 850/13 962 12 Detva , 045/545 5256