Nemecko – poznávací zájazd

V dňoch 20. – 23. marca sa žiaci našej školy zúčastnili poznávacieho pobytu v Nemeckej spolkovej republike. Vzdelávacím cieľom bolo zoznámenie sa so saskou a brandenburskou kultúrou, mestami Berlín, Drážďany a Postupim a zaujímavosťami tohto krásneho kraja.

Po prekročení hraníc medzi Čechami a Nemeckom sme ako prvú navštívili najväčšiu hradnú pevnosť v Európe Königstein. Okrem vojenskej histórie tejto unikátnej monumentálnej stavby sme sa mohli pokochať nádherným výhľadom na Saské Švajčiarsko, údolie rieky Labe a východné výbežky Krušných hôr.

Z Königsteinu sme sa presunuli do Drážďan – významného centra kultúry a umenia  Saska. Navštívili sme Múzeum saskej ľudovej kultúry a bábok, prezreli sme si historické budovy Semperovej opery, Zwingeru, kostola Frauenkirche, Kostola Najsvätejšej trojice, Brühlovu terasu a iné pamätihodnosti.

Ďalší deň sme sa autobusom presunuli do oblasti Spreewaldu, nazývaného „nemecké Benátky“, ktorá je chráneným územím UNESCO. Na lodičkách v meste Lübbenau sme sa pri teplom čaji plavili vodnými kanálmi a pozorovali raritné vodné spoločenstvá.

Nasledovala cesta do Postupimu, v ktorom sme si prezreli mestské paláce a navštívili nádherný rokokový zámok Sanssoice – sídlo Fridricha Veľkého a zámok Cecilienhof, v ktorom sa konala v roku 1945 Postupimská konferencia.

Ďalšie dni sme strávili v hlavnom meste Nemecka, Berlíne. Postupne sme navštívili Olympijský štadión, televíznu vežu, berlínsky Dóm, Pamätný kostol cisára Viliama, štátne múzeum Pergamon, Ríšsky snem a vládnu štvrť, Židovský pamätník, muzeálny ostrov, námestie Bebelplatz s univerzitnými budovami Humboltovej univerzity, námestie Alexanderplatz so svetovými hodinami a mnohé iné významné miesta tejto európskej metropoly.

Nasledovala spiatočná cesta cez Českú republiku domov, na územie Slovenska. Okrem fotografií a suvenírov sme si domov doniesli krásne a nezabudnuteľné zážitky a spomienky.