VLKOLÍNEC

Deviaty ročník projektu, ktorého cieľom je upevňovanie vzťahov medzi detvianskymi základnými školami, bol zameraný na spoznávanie krás Liptova. Aj keď počasie prechádzke jesennou prírodou veľmi neprialo, vyzbrojení dáždnikmi a heslom o vždy dobrom počasí a nevhodne oblečených turistoch, nastúpili sme do autobusu - smer Vlkolínec. Náučným chodníkom v Trlenskej doline sme sa dostali do čarovnej osady zapísanej v zozname UNESCO.

Uchvátila nás zachovalou ľudovou architektúrou, umožnila preniesť sa o pár desaťročí späť a obdivovať dielo pracovitých ľudí žijúcich v tejto podhorskej oblasti. Prehliadku skanzenu sme mali doplnenú podrobným odborným výkladom. Po návšteve Vlkolínca  exkurzia pokračovala  k prírodnej pamiatke Meandre Lúžňanky nachádzajúcej sa v katastrálnom území obce Liptovská Lúžna.

Pohľad na meandrujúcu riečku Lúžňanku zaujal žiakov a potešil učiteľov, pretože na malom území je možné vysvetliť  geografické a fyzikálne javy zo života rieky. Veríme, že aj táto exkurzia prispela k rozšíreniu vedomostí o našej vlasti a my sa už tešíme na budúci, jubilejný desiaty ročník spoločného projektu!