Turisticko – poznávacia vychádzka do Španej Doliny

Špania Dolina sa nachádza v západne časti Starohorských vrchov. Pre svoje náleziská medenej rudy, obsahujúcej aj striebro, bola v minulosti preslávená po celej Európe. Začiatky ťažby v tejto lokalite možno približne datovať do 11-12.storočia.

Zlaté obdobie ťažby predstavovalo fungovanie thurzovsko - fuggerovského ťažiarskeho podniku (1493-1546). Ján Thurzo začal na Španej Doline už v roku 1494 hĺbiť šachtu nového typu, tzv. hlavnú, nazývanú aj ako Dolná alebo Ferdinandova šachta s hĺbkou 250m. V 17. a 18.storočí pribudli ďalšie štôlne a šachty, ako napr. Maximilián, Mária a najhlbšia šachta Ludovika.

V tejto lokalite je množstvo (85) zachovalých kultúrnych pamiatok z obdobia rozkvetu banskej činnosti. Nachádza sa tu kostol Premenenia Pána, románska stavba, prestavaná v gotickom štýle v roku 1254. Ku kostolu vedie kryté drevené schodisko so 162 schodmi.

Dňa 19.10.2016 sme sa spolu s niektorými žiakmi všetkých základných škôl v Detve vybrali na turisticko-poznávaciu vychádzku do tejto lokality. Pozreli sme si krátky film o ťažbe v štôlňach a vypočuli odborné informácie o ich histórii . Potom sme si prepočítali schody vedúce ku kostolu Premenenia Pána, vybrali sa na haldy, z ktorých sme mali pekný výhľad na obec. Nazreli sme do Cisárskej štôlne a sledovali Banícky orloj. Napriek  daždivému počasiu sme prežili pekný deň.

Ďakujeme Mestu Detva za finančnú podporu.