Exkurzia do Osvienčimu

Dňa 26.5.2016 sa žiaci deviatych a ôsmych ročníkov s pani učiteľkami Ivanovou, Šufliarskou a Kamenskou  zúčastnili poznávacieho zájazdu do koncentračného tábora v Poľsku – Osvienčimu a Brezinky.  Cieľom exkurzie bolo priblížiť žiakom neslávnu epochu dejín ľudstva, vyhladzovacie tábory smrti, ktoré nacisti využívali na likvidáciu ľudí.

V skorých ranných hodinách sme autobusom vyrazili na dlhú cestu k poľským hraniciam.  Ako prvé sme absolvovali prehliadku tábora v Osvienčime I, kde nám pani sprievodkyňa pútavo porozprávala o histórii a udalostiach, ktoré sa odohrávali v tomto koncentračnom tábore. Všetky exponáty a fotografie osvienčimského múzea boli pripomienkou na hrôzy, ktoré sa odohrávali za ostnatými drôtmi tábora. Potom sme sa autobusom presunuli do väčšieho vyhladzovacieho tábora v Brezinke, nazývanej aj Osvienčim II. Tam sme absolvovali prehliadku areálu, barakov a strážnej veže.

Dúfame, že na tomto pietnom mieste si žiaci plne uvedomili, aké nešťastia a hrôzy prináša vojna pre nevinných ľudí.