Pieseň mora – mediálna výchova

PRACOVNÝ LIST

Animovaný film Pieseň mora nemá obmedzenú prístupnosť. Je vhodný pre deti               I. stupňa, ale aj pre žiakov II. stupňa ZŠ, prípadne pre materské školy aj dospelého diváka. Film sa dá využiť ako zdroj inšpirácií v rôznych oblastiach. V školskom klube sme ho využili v odpočinkovej činnosti, v mediálnej výchove, v EVOV- literárna výchova, výtvarná výchova. Film deti zaujal, páčilo sa im jeho prevedenie, dej a hlavná myšlienka. Rozprávali sme sa o ňom, vypracovali v skupinách pracovné listy. Deti vytvorili plagáty, ktorými motivujú všetky deti k tomu, aby si tento výnimočný film pozreli. Plagáty sú vystavené v budove prvého stupňa.

O filme

Pieseň mora tvorcovia presunuli do nedávnej minulosti,(konkrétne do obdobia konca 80. rokov 20. storočia) do mesta Dublin a do tajomstva pradávnych selkie (tulenia víla). Detské postavy v tomto príbehu zažívajú nebezpečné situácie, v ktorých sa reálny život mieša so svetom mýtov a legiend. Vďaka odvahe a priateľstvu deti víťazia nad zlými silami. Hlavnú úlohu zohrala selkie. V mýtoch sa traduje, že selkie sú verné a milujúce manželky a matky, ktoré však neprestávajú túžiť po svojom skutočnom domove - po mori. Raz tak príde deň, keď sa selkie musí vrátiť do mora a sedem rokov nesmie nadviazať žiaden kontakt s ľudskými bytosťami, ktoré milovala. Úteku za svojimi tuleňmi jej môže zabrániť jedine zničenie čarovného tulenieho kožušteka, vďaka ktorému sa selkie navráti moc spievať a zachraňovať.

Ľ. Paprčková, E. Hroncová