Nový projekt -  Zúbkovláčik
 foto:

Naša škola privítala v novom školskom roku 2014/2015 svojich prváčikov novinkou - starostlivosťou o ich zúbky. Pedagógovia sa podujali zorganizovať viacero zaujímavých aktivít s cieľom podporiť  zodpovednosť žiakov v oblasti dentálnej hygieny a zdôrazniť význam prevencie v starostlivosti o detský chrup. Tento cieľ podporilo aj Ministerstvo školstva SR finančnou dotáciou z rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť na školách“.

Ústrednou témou a hlavnou myšlienkou projektu je vytvorenie Zúbkovláčika, ktorý bude prepájať všetky aktivity a obsahovať ich čiastkové výstupy. Drevený vláčik s vagónmi v tvare zúbka bude umiestnený v priestoroch školy a prístupný pre verejnosť.

Cieľová skupina žiakov nebola vybraná náhodne, prváci nastupujú do školy z materských škôl, kde sa v triedach venujú  dentálnej hygiene pravidelne. Snahou našej školy je túto pravidelnosť a zodpovedný prístup k dentálnemu zdraviu udržať a naďalej podporovať.

Prváci sa môžu tešiť na balíček s dentálnymi pomôckami, spoločné umývanie zúbkov v triedach, anketu „Koľko stojí zúbok?“, besedy a výtvarné dielne, spoločné popoludnie s rodičmi, prehliadku stomatologickej ordinácie aj návštevu uja zubára.

Aktivita projektu „Zúbkovláčik“

Hoci každodenná starostlivosť o detské zúbky je vecou  hlavne detí a rodičov, z výchovného hľadiska je dôležitá aj angažovanosť  školy a zdravotníckych pracovníkov.  Preto sme v rámci projektu „Zúbkovláčik“, ktorý na našej škole podporilo Ministerstvo školstva SR, zorganizovali besedu našich prváčikov so zubnou sestrou Jankou Hakeľovou.

Stretnutie prebiehalo v príjemnej atmosfére v našej herni, kde si deti vypočuli nielen množstvo zaujímavých a dôležitých informácií o dentálnej hygiene, ale aktívne sa zapájali do besedy, odpovedali na otázky a predbiehali sa v tom, kto o danej téme najviac vie.

Naši prváci mali možnosť vidieť správne čistenie chrupu, zloženie zúbka, dozvedeli sa, ako vzniká zubný kaz a prečo je potrebná pravidelná kontrola u zubného lekára.

Na záver besedy dostal každý prváčik kompletnú súpravu na čistenie zúbkov, ktorú bude používať v škole počas školského roka. Radosť z pohárikov, zubných pást a zubných kefiek bola obrovská.

Myslíme si, že podobné aktivity vedú našich žiakov k zodpovednosti voči svojmu dentálnemu zdraviu a upozorňujú na dôležitosť správnej starostlivosti o detský chrup.