Hrob neznámeho sovietskeho vojaka na Kochlačke

„Chcem vás požiadať, aby sme zapálili sviečky vďaky na hroboch vojakov, ktorí u nás padli. Urobme, prosím, toto tak jednoduché a symbolické  ľudské gesto na miestach večného odpočinku tých, ktorých doma čakali mamy, manželky, deti - ktorí mali svoje sny, ale domov sa už nikdy nevrátili. Som presvedčený, že v tento deň by nemal byť opustený ani jeden hrob vojaka, ktorý u nás padol na ceste ku konečnej porážke fašizmu.“

Tieto slová povedal pán prezident Kiska pri príležitosti 70.výročia ukončenia II.svetovej vojny. Pre nás to bola inšpirácia, aby sme  v rámci  Občianskej náuky navštívili hrob neznámeho sovietskeho vojaka na Kochlačke, ktorý padol pri oslobodzovaní Detvy.  Miesto, ktoré je už mladou generáciou nepoznané a zabudnuté, sme chceli ukázať tým najmladším.

Hrob bol veľmi zanedbaný, tak sme sa v spolupráci s mestom rozhodli ho opraviť, zveľadiť skrášliť a zobrať nad ním patronát. Pracovníci mesta hrob vyčistili, na náhrobný kameň osadili novú pamätnú tabuľu, natreli zábradlie.

Deti 6.A triedy z III. ZŠ pod vedením p.uč. Bartkovej a Poduškovej sa týždeň po nich vybrali jedno krásne dopoludnie na toto miesto do Kochlačky. Chlapci sa zahrali na horských nosičov a veru spotení vyniesli hore v ruksakoch takmer 20 litrov vody. Kým dievčatá spolu s p.uč. robili výsadbu, chlapci s druhou p.uč. šli nazbierať smrekové šišky. Nimi sme hrob následne vysypali, čím sme nahradili kôru. Nakoniec sme si pri zapálenej svieci v tichosti uctili pamiatku tohto padlého vojaka, veriaci aj modlitbou na perách.

Horou sme potom putovali domov, a čo je smutné, cestou sme nazbierali za dve veľké igelitové tašky odpadkov.  Po krásne prežitom dni, vyplnenom zmysluplnou aktivitou sme sa unavení ale spokojní a šťastní vrátili do školy.

Vedomosti si žiaci „vygooglia“ na internete, ale to, čo vidia, zažijú a precítia na konkrétnom pamätnom mieste im ostane v srdciach navždy a môžu to odovzdať ďalším. A to je to hlavné, čo môže učiteľ odovzdať mladej generácii. Hodnoty dobra, úcty k všetkým – aj k neznámym padlým vojakom a v neposlednom rade úcty k prírode.

Mgr.Anna Bartková