Projekt s podporou Nadácie Volkswagen Slovakia

„ČI SI VEĽKÝ A ČI MALÝ, HRAJ SA SPOLU S NAMI,

S DOPRAVNÝMI PRAVIDLAMI!“

Vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia a jej grantového programu „Bezpečne na cestách“ prebieha od 1.6.2014 na našej základnej škole projekt na skvalitnenie vyučovania dopravnej výchovy. Hlavným cieľom je zapojenie mladších aj starších žiakov do aktivít smerujúcich k rozvíjaniu nasledovných kompetencií:

-          Poznať dopravné značky a riadiť sa podľa nich

-          Bezpečne využívať chodník a iné cestné komunikácie

-          Brať ohľad na iných účastníkov cestnej premávky

-          Vedieť správne reagovať pri dopravnej nehode

-          Vedieť vyhodnotiť situáciu na ceste  hľadiska bezpečnosti

-          Poznať pravidlá pre cyklistov a zásady bezpečnej jazdy na bicykli

Na splnenie cieľov budú zorganizované tieto aktivity:

·         Informačná kampaň „Bez nehôd a s rozumom ...“ – táto aktivita zahŕňa vytvorenie informačného kútika o projekte na našej škole, anketu o hymnu projektu, besedy a workshopy s odborníkmi v oblasti dopravnej výchovy, žiacke súťaže a vlastné návrhy žiakov k aktivitám projektu.

·         Interaktívna hra pre starších žiakov „Dopravný milionár“ – využitie interaktívnej pomôcky – hry „Dopravný milionár“ vytvorenej našimi učiteľmi na vyučovaní dopravnej výchovy a organizácia dopravných súťaží medzi žiakmi.

·         Interaktívna kniha krátkych veršovaniek „Prevediem ťa pravidlami, básňou, rýmom a veršami“ – aktivita pre mladších žiakov zameraná na veršované hádanky v interaktívnej knihe dopravnej výchovy vytvorenej našimi učiteľmi.

Realizáciou projektu sa snažíme spolu s Nadáciou Volkswagen zlepšiť bezpečnosť našich žiakov na cestách.

Aktivity projektu

„ČI SI VEĽKÝ A ČI MALÝ, HRAJ SA SPOLU S NAMI, S DOPRAVNÝMI PRAVIDLAMI!“

Časové obdobie aktivity

Popis aktivity

Výstupy aktivity

Jún – október 2014

Informačná kampaň „Bez nehôd a s rozumom“

Na škole bolo v júni založené informačné okienko so všetkými informáciami o projekte.

Informačný kútik o projekte vo verejných priestoroch školy.

Jún 2014

Žiacke návrhy na hymnu projektu

Žiaci si navrhli piesne, ktoré sme zaradili do súťaže o hymnu projektu. Svoje návrhy zapisovali v triedach a výsledný zoznam bol uverejnený v informačnom kútiku o projekte.

Zoznam piesní, ktoré sme zaradili do hlasovania o hymnu projektu:

1.       Queen „Bicycle race“

2.       K.Knechtová „Spomaľ“

3.       Avicii „Wake me up“

4.       IMT Smile „Cesty druhej triedy“

5.       A. Ďurica „Cesty“

6.       D. Rollins „Autostop“

7.       M. Žbirka „V slepých uličkách“

8.       S. Brown „Stop“

Júl – august

Príprava a výroba interaktívnych učebných pomôcok na dopravnú výchovu

Učitelia zapojení do projektu počas letných prázdnin vyrobili v programe PowerPoint interaktívne vyučovacie pomôcky, ktoré sa budú využívať na vyučovaní dopravnej výchovy od septembra 2014.

Interaktívna hra pre starších žiakov „Dopravný milionár“

Interaktívna kniha veršovaniek pre mladších žiakov „Prevediem ťa pravidlami, básňou, rýmom a veršami.

Pomôcky sú na nosičoch, CD a USB kľúčoch a prístupné pre učiteľov našej školy.

September 2014

Hlasovanie o hymnu projektu

Žiaci hlasovali za hymnu projektu zo zoznamu piesní, ktoré si vypočuli počas stretnutí o projekte. Pieseň s najvyšším počtom hlasov sa stala hymnou projektu.

Hymna projektu –

Avicii „Wake me up“

Výsledky hlasovania boli zverejnené v informačnom kútiku.

September – október 2014

Séria besied, dopravných súťaží

Návšteva autoškoly Gonda (10.10.2014)

10., 24.9.2014 – besedy v šiestom a siedmom ročníku o význame dopravnej výchovy spojené so súťažou „Dopravný milionár“

Besedy vedené našimi učiteľmi – Mgr. Katarínou Kamenskou a Mgr. Tatianou Šufliarskou.

19.9.2014 a 2.10.2014 – besedy s Mgr. Jánom Gabľasom, inštruktorom Autoškoly Gonda, ktorá participuje na projekte. Besedy boli spojené s návštevou Autoškoly Gonda, ktorá našim žiakom pripravila program.

Podpora súťaživosti žiakov

Zdôraznenie významu dopravnej výchovy

Hravá forma vyučovania dopravnej výchovy

September – október 2014

Zapojenie interaktívnych pomôcok do vyučovania dopravnej výchovy

Pomôcky „Dopravný milionár“ a zveršované dopravné pravidlá zapojili naši učitelia do výučby.

Vyučovanie pomocou nových interaktívnych pomôcok

Pozorovanie spätnej väzby žiakov na tento typ vyučovania

Október 2014

Workshopy – výtvarné stvárnenie hlavných myšlienok projektu žiakmi

Žiaci stvárnili na výtvarných dielňach hlavnú myšlienku projektu – kreslenie dopravných motívov.

Výtvarné práce žiakov vystavené v priestoroch školy

Október 2014

Zhrnutie projektu, vyhodnotenie najaktívnejších účastníkov a vyhodnotenie výstupov

Spoločné zamyslenie sa nad významom dopravnej výchovy vo vyučovaní a prepojenie všetkých aktivít počas projektu